BMW rrëzon me shitje Mercedesin

0

BMW për vitin e pestë me radhë ka prirë me shitje në vitin 2015.

Kompania e famshme gjermane vitin e kaluar ka shitur 1,905,234 vetura. Kjo përfaqëson 5.2 për qind rritje sesa vitin e mëparshëm dhe kjo ia ka mundësuar BMW-së që të rrëzojë nga froni Mercedesin me shitje.

Kjo garë është shumë e ngushtë pasi Mercedes-Benzi gjatë vitit 2015 ka shitur 1,871,511 vetura. Kjo do të thotë se Mercedesi ka shënuar rritje prej 13.4 për qind sesa vitin 2014.

Me këtë sukses Mercedesi lë prapa Audi-në, që përkundër skandaleve arriti të shesë 1,803,250 vetura.

BMW gjithashtu ka prirë me shitje edhe në Amerikë, derisa Lexus është pozicionuar në vendin e dytë. Mercedesi përfundoi në pozitën e tretë kurse Audi një vend më poshtë.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com