BBC: Britania i ka shitur Sirisë gazin Sarin

0

Britania i ka shitur regjimit sirian kimikate dhe komponentë vdekjeprurës, që përfundan duke u përdorur në sulme ndaj civilëve të pambrojtur sirian.
Një dokument i rrjedhur nga Zyra e Jashtme thotë se ata ishin të furnizuar në mes të viteve 1980.
Ministrat britanik do të konfirmojnë brenda disa ditëve se cilat firma britanike kanë ofruar materialet dhe se në çfarë mënyre Siria i ka pranuar ato.
Dokumeti i zbuluar njofton se nuk ka pasur rregullore të duhura dhe të qarta për blerjen e kimikateve. Kimikatet vdekjeprurëse, ndër ta gazi sarin, kanë qenë mjete kundër civilëve në konfliktin e përgjakshëm tre-vjeçar në Siri. /mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com