Audi fokusohet në veturat elektrike

0

Kompania Audi ende është duke ndjerë pasojat e skandalit “Dieselgate” dhe duket se ka vendosur të fokusohet tërësisht në veturat elektrike.

Sipas ueb-faqes “Car & Driver”, bordi i kompanisë ka vendosur që të dedikojë më shumë burime financiare dhe inxhinierie për zhvillimin e modeleve eco siç është Q6 e-tron, i cili do të prodhohet në Belgjikë, duke filluar nga vitit 2018.

“Të gjithë janë të shqetësuar për efektet e krizës së dieselit dhe mendimi është që Audi duhet t’u tregojë njerëzve seriozitetin e saj për këto lloje të veturave”, ka thënë një burim, transmeton Koha.net.

Fatkeqësisht, përqendrimi në modelet “eco” do t’i kushtojë Audi-së. Deri më tani nuk ka asgjë zyrtare, por “Car & Driver” raporton se gjiganti gjerman ka lënë anash prodhimin e disa modeleve tjera, përfshirë edhe “crossoverin” Q4. Nga ky ndryshim do të ndikohen edhe konceptet TT Offroad dhe TT Sportback.

Modeli Q6 e-tron ka kapacitet prej 503 kuajfuqive. Kjo ia mundëson konceptit që shpejtësinë nga 0 në 100 kilometra për orë ta arrijë për 4.6 sekonda, kurse shpejtësia maksimale është 210 km/h.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com