Izraeli vazhdon bombardimet mbi Gaza, 9 viktima palestineze

0

Nëntë palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza. Krahu i armatosur i grupit palestinezë të Hamasit bëri të ditur se 6 prej luftëtarëve të tyre kanë humbur jetën në një sulm të vetëm pranë Rafah-ut në Jug.

3 të tjerë ndërruan jetë në sulme të tjera ajrore izraelite.

Tensionet në rajon janë të larta, pas vrasjes së adoleshentit palestinez Mohammed Abu Khdair. Të dielën, policia tha se janë arrestuar 6 të dyshuar hebrej, duke shtuar se Mohammed Abu Khdair me shumë mundësi është “vrarë për shkak të kombësisë së tij”.

Vrasja e tij erdhi pas vrasjes së 3 adoleshentëve izraelitë në Bregun Perëndimor, trupat e të cilëve u gjetën 1 javë më parë. Izraeli thotë që dy anëtarë të grupit militant palestinez Hamas kanë marrë peng dhe më pas kanë vrarë të rinjtë. Hamas ka mohuar çdo përfshirje. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com